PROIECT DIDACTIC – ACTIVITATE INTEGRATA
GRUPA :MIJLOCIE
TEMA
ANUALA DE STUDIU:”Cand, cum si de ce se intampla?”
TEMA
PROIECTULUI:”Toamna, anotimpul bogatiei”
SUBTEMA:”Sarbatoarea toamnei-sarbatoarea recoltei
DOMENII
EXPERIENTIALE VIZATE:DS,DOS
ACTIVITATI
LIBER ALESE I:
Constructii:”Cosulete pentru fructe si legume”
Joc de
masa:”Grupeaza fructe, legume, flori”
Arta:”Marul buclucas”activitate practica
DOMENII
EXPERIENTIALE:
DS
-cunoastera mediului:”Marul buclucas”V. Suteev(lectura educatoarei)
DOS-activitate practica:”Mere buclucase”-aplicatii
ACTIVITATI LIBER ALESE
II:
Jocuri
la alegerea copiilor
STRATEGII
DIDACTICE:
·
Metode si procedee:expunerea
narativa, conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul;
·
Mijloace de invatamant:silueta de copac, siluete cu personajele din povestire( mar, cioara,
arici, iepure, urs), siluete de mar din hartie colorata, palarioare cu Frunze,
ochi de plastic, nas+gura pentru mere, lipici, bureti umezi, modelul
educatoarei, calculator pentru vizionare pps a povestirii.
SCOPUL
ACTIVITATII:
-Dezvoltarea capacitătii de ascultare şi înţelegere(
comunicare receptivă) a copiilor ; conştientizarea mesajului vorbit.
- Dezvoltarea atentiei , a spiritului de
observatie , a rapiditatii si promptitudinii in gandire;
-Efectuarea unor operatii simple de lucru
cu materialul pus la dispozitie;
-Valorificarea deprinderilor de lucru
insusite in realizarea unei lucrari practice.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
-să întindă lipiciul pe partea albă a
hârtiei;
-să
aplice frunzele pe crengile copacului si sub acesta (astfel încât să obţină în
final un copac, ca cel din model) ;
-să
păstreze acurateţea lucrărilor
-să denumească lectura audiată şi
personajele principale din ea;
- să
descopere mesajul lecturii şi
să reacţioneze la acesta ;
DURATA: o zi
Bibliografie:
·
Revista „ Învăţământul Preşcolar”, nr.
3 – 4 / 2009 şi 1 – 2 / 2010;
·
Viorica Preda, „Grădiniţa altfel” ed. Integral, Bucureşti, 2003;
· Maria Bizdună,
Alexandrina Neagu, „Texte pentru educaţia limbajului la preşcolari”,
Bucureşti 1999;
· Curriculum
pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani) 2008;
SCENARIUL ZILEI
Activitatile zilei
debuteaza cu intalnirea de dimineata, in cadrul careia se respecta toate
etapele specifice desfasurarii acesteia : salutul, prezenta, calendarul
naturii, impartasirea cu ceilalti, activitatea de grup si noutatile zilei.SSe
anunta tema si se trece la desfasurarea primei activitati pe domenii
experientiale, DLC-lectura educatoarei « Marul
buclucas » V.Suteev.S efectueaza un scurt moment de tranzitie si se
trece la centrele de interes, unde la Arta se va desfasura cea de-a II-a
activitate pe domenii experientiale , DOS-activitate practica » Marul
buclucas » -lipire.Dupa realizarea temei, copiii se vor intoarce la
locul povestirii, unde, prin vizionare pps, se va fixa continutul povestirii.
Printr-un scrt moment de tranzitie, se va trece la activitatile liber alese II
,care vor incheia ziua prin prilejul de destindere oferit copiilor.
EVENIMENTUL DIDACTIC
|
CONTINUTUL STIINTIFIC
|
STRATEGII
DIDACTICE
|
EVALUARE
Instrumente/indicatori
|
|
Momentul organizatoric
|
Pregatirea salii de grupa pentru activitate :
- aerisirea salii de grupa
- pregatirea materialului didactic necesar
- intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa
|
Metode si procedee
|
Mijloace didactice
|
|
Captarea atentiei si reactualizarea cunostintelor
dobandite
|
Intalnirea de
dimineata :
« «Dimineata a sosit,
Dragi copii, bine-ati venit,
In cerc sa ne asezam,
Frumos sa
ne salutam ! »
Dupa salut,
se face prezenta copiilor. Se
lucreaza la calendarul naturii,
stabilindu-se ziua, luna anotimpul si fenomenele specifice anotimpului in
care ne aflam.La activitatea de grup vom
repeta poezia « «Toamna ».
|
Conversatia,
explicatia
|
Calendarul naturii
|
Evaluare orala/frontala :
- salutul
- cunoasterea fenomenelor specifice toamnei
- cunoasterea si reproducerea poeziei
|
Anuntarea temei si precizarea obiectivelor
|
Se vor prezenta noutatile
zilei : » Astazi, copii, va voi citi o povestire frumoasa, ne
vom juca la centrele de interes , unde , la centrul Arta vom desfasura cea
de-a doua activitate importanta a zilei, lipire, apoi ne vom juca cu jucaria
preferata.
|
Conversatia
|
|
|
Dirijarea invatarii
|
- Se va citi pe un ton cald, calm povestirea,
modulând vocea altfel la fiecare moment al acţiunii. Odată cu expunerea
textului vor fi explicate cuvintele şi expresiile care pot fi necunoscute,
alăturând un sinonim sau o sintagmă lămuritoare, fără a întrerupe firul
povestirii.
|
Expunerea narativa
Explicatia
|
|
Evaluarea: frontală, prin observarea
curentă.
|
Asigurarea retentiei si transferului
|
Dupa ce povestirea a fost lecturata,
se va descoperi macheta cu marul si siluetele personajelor, si prin manuirea
acestora se va reconstitui, cu ajutorul copiilor, continutul povestirii.
|
Conversatia
exercitiul
|
|
Evaluare individuala si frontala
|
Evaluarea performantei
|
Cantand “A
venit pe dealuri toamna”Copiii vor trece la centrele de interes ,unde se va
intuit materialul si li se vor comunica ce au de facut.
Constructii:”Cosulete pentru fructe si legume” Joc de masa:”Grupeaza fructe, legume, flori” Arta:”Marul buclucas”activitate practica.
Deoarece, cea de-a doua activitate pe domenii
experiential a zilei se desfasoara la acest sector, aici vor fi effectuate
toate etapele unei activitati practice: intuirea materialului, prezentarea
modelului, explicarea si demonstrarea procedeului de lucru, exercitiile de
incalzire a muschilor mici ai mainilor. Se va da semnalul de incepere a
lucrului de catre copii. In timp ce acestia lucreaza, vor fi supravegheati si
se vor da indicatii individuale suplimentare , cu voce scazuta, unde este
necesar.
La acest centru vor veni pe rand si ceilalti copii ,
pentru realizarea temei.
Lucrarile vor fi expuse si appreciate.
Se va trece la locul de audiere a povestirii, unde ,
pe calculator se va prezenta pentru fixare,
pps-ul cu continutul povestirii.
|
Conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul
|
|
Evaluare individuala si frontala
Realizarea corecta a sarcinilor
Evaluarea lucrarilor
|
Incheierea activitatii
|
Pentru asigurarea momentului de
relaxare dupa o zi solicitanta, copiii se vor juca cu jucaria preferata. Se
vor face aprecieri generale si individuale referitoare la comportarea
copiilor la activitate
|
Conversatia
|
|
Aprecieri verbale
|
,,Era o zi
tarzie de toamna.copacii se golisera demult de frunze si numai in varful unui
mar salbatic mai atarna un mar ,un singur mar.
Tocmai in timpul asta,iepurele,care alerga
prin padure a vazut marul.
Dar cum sa-l ia de acolo?Marul este sus,iar el
era jos ,nu putea sa sara pana la el.
Se auzea
ceva Craa-crraa!Se uita iepurele intr-un copac statea o cioara si radea ..
Ei
,Cioaro!.Rupe-mi marul acesta!Cioara a zburat si a rupt marul. Numai că nu a
reuşit să-l ţină în cioc, şi mărul a căzut.
- Îţi mulţumesc, Cioaro ! – a strigat bucuros Iepurici şi a
dat să ridice mărul de jos, dar acesta parcă ar fi fost viu, a început deodată
să sâsâie…. Şi a luat-o la fugă.
- Ce-o fi asta? Iepurici s-a speriat foarte tare dar apoi a
înţeles: mărul căzuse chiar pe ariciul Ţepoşilă, care, făcut ghem, dormea sub
pom.
Ţepoşilă , buimac de
somn, a sărit în sus şi s-a pus pe fugă, cu mărul înfipt în ţepii lui.
- Stai,
stai ! – striga Iepurici cât îl ţineau puterile. Unde fugi cu mărul meu ?
Ariciul Ţepoşilă se opreşte şi zice:
-Acesta-i mărul meu. A căzut, iar eu l-am prins.Atunci,
Iepurici s-a repezit la ariciul Ţepoşilă:
-Să-mi dai mărul chiar acum ! Eu l-am găsit !
S-a apropiat în zbor şi Cioara şi zice:
- Degeaba vă certaţi
. Acesta este mărul meu fiindcă eu l-am rupt din pom. Şi s-a pornit o ceartă
între cei trei, că nu se mai puteau înţelege. Fiecare striga în felul lui.
- Este mărul meu – striga Iepurici – că eu l-am văzut primul
!
- Ba e al meu – croncănea
Cioara – că eu l-a rupt!
- Ba e al meu – striga ariciul Ţepoşilă – că eu l-am prins !
Ţipete, mare gălăgie
în toată pădurea şi harţa începe. Cioara îl loveşte pe ariciul Ţepoşilă cu
ciocul în nas, ariciul Ţepoşilă îl înţeapă pe Iepurici cu ţepii în codiţă, iar
Iepurici o loveşte pe Cioară cu lăbuţa peste cioc.
Dar iată că apare şi
cumătrul Moş Martin – ursul care mormăie supărat: - Ei, dar ce s-a întâmplat
aici ? Ce-i cu gălăgia asta?
Toţi se reped spre el, şi-i spun:
-Tu , Moş Martine, eşti cel mai mare şi mai inteligent din
pădure. Te rugăm să ne faci judecată dreaptă. Cui vei crede de cuviinţă că i se
cuvine mărul acesta, al lui să fie.
Şi i-au
povestit ursului toate cum s-au petrecut
A stat Moş Martin s-a gândit ce s-a gândit,
s-a scărpinat după urechea dreaptă şi a
întrebat:
- Cine a descoperit mărul ?
- Eu ! – a răspuns Iepurici.
- Dar cine l-a rupt din pom ?
- Crra – crra -
fireşte că eu ! a răspuns Cioara.
- Buun ! Şi cine l-a prins ?
- Eu, Eu Moş Martine – eu l-am prins a chiţăit ariciul Ţepoşilă.
- Iată ce este, a fost de părere Moş Martin, - voi toţi
aveţi dreptate, şi de aceea fiecare din voi are dreptul să primească mărul …
- Da, dar nu-i decât un
singur măr ! au sărit toţi cu gura Ţepoşilă, Iepurici şi Cioara.
- Împărţiţi mărul în părţi egale şi fiecare să ia câte o
bucăţică. Toţi au izbucnit într-un glas:
- Cum de nu ne-a venit ideea asta mai înainte ?!
Ariciul Ţepoşilă
a luat mărul Buclucaş şi l-a împărţit în patru părţi egale. Prima
bucăţică a dat-o iepuraşului şi i-a zis:
-Asta ţie, Iepurici, pentru că tu ai văzut primul mărul.
A doua bucăţică a dat-o ciorii:
- Asta ţie , Cioaro,
fiindcă tu ai rupt mărul din pom.
A treia bucăţică, ariciul şi-a pus-o deoparte pentru sine şi
a zis:
- Asta pentru mine, întrucât eu am prins mărul acesta
buclucaş.
Cea de-a patra bucăţică ariciul i-a pus-o ursului în labă şi
ia zis:
-Iar asta ţie Moş Martine …
-Dar de ce
mie ? răspunse, mirat, ursul.
-Tocmai pentru că tu ne-ai împăcat şi ne-ai învăţat să
gândim !
Şi fiecare şi-a
mâncat bucăţica sa de măr, şi toţi au fost mulţumiţi că Moş Martin a făcut
judecată dreaptă şi nu a nedreptăţit pe nimeni,toti fiind prieteni in
continuare.
Şi iaca aşa s-a sfârşit povestea mea.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu